Cena inteligentní elektroinstalace

by Kbndigital

Stále se ještě lze setkat s názorem, že cena chytré domácnosti je tak vysoká, že si ji může dovolit jen málokdo. Opak je pravdou, pořizovací náklady inteligentní elektroinstalace do rodinného domu již v současnosti nejsou až tak vysoké, jak by si někdo mohl myslet. Rozhodně se nejedná o miliony ani částku blízkou k milionu korun.

Jednodušší instalace řídicí techniky pro rodinný dům, která se dokáže postarat o řízení osvětlení, vytápění či zabezpečení, lze pořídit již v řádu vyšších desítek tisíc korun, náročnější instalace, zahrnující velké množství komfortních řídicích prvků, pak vyjdou na nižší stovky tisíc korun dle požadovaných funkcí. A vzhledem k tomu, že i klasická jednoúčelová ovládání systémů pro vytápění, klimatizování či stínění nikde nedostanete zadarmo, nestojí inteligentní ovládání prvků chytré domácnosti ve srovnání s nimi o moc více.

Přínos inteligentní elektroinstalace

Při stavbě rodinného domu se dnes naprosto běžně instalují prvky, jako je tepelné čerpadlo, systém rekuperace, předokenní žaluzie, zabezpečovací systémy nebo více druhů osvětlení, a všechny se musí nějak ovládat. K tomu účelu jsou po domě rozmístěny různé druhy vypínačů, dálkových ovladačů nebo termostaty. Všechny tyto ovladače však na stěnách zabírají místo a zejména pokud se jich sejde více vedle sebe, tak nevypadají příliš hezky.

A nyní přejdeme k jejich hlavní nevýhodě. I když si to z důvodu zvyku málokdo uvědomí, způsob jejich ovládání, závislý na úkonech uživatele, nutí člověka za rok k mnoha tisícům úkonů. Každé rozsvícení, změna teploty na termostatu, zapnutí alarmu, zatažení a vytažení žaluzií… V případě, že se budou systémy v domě automaticky řídit podle nastavených požadavků, odpadá spoustu těchto drobných úkonů, což ve výsledku úplně změní způsob a komfort bydlení.

Cena chytrého domu

Pořizovací cena chytrých řešení záleží na tom, jaké máte představy o míře automatizace vaší domácnosti. Každý si může přesně určit, jaké prvky v domácnosti si přeje mít, a cena inteligentního ovládání přímo závisí na počtu a druhu instalovaných technologií. Kromě vašich představ a nároků tak cenu ovlivňuje ještě velikost domu či bytu.

Co se týká srovnání chytrého automatického ovládání s jinými druhy řešení, tak lze jeho cenu vzhledem k nabízeným funkcím označit minimálně za přijatelnou. Oproti plně manuálnímu ovládání je pochopitelně poměrně výrazně dražší. Nelze srovnávat nesrovnatelné. Pokud ho však budeme srovnávat s jednoúčelovými ovládacími prvky bez automatizace, jako jsou klasické termostaty, ovladače na žaluzie nebo chytré žárovky, často jsou náklady na pořízení srovnatelné.

Finanční náročnosti na vytvoření chytrého domu s komplexním systémem inteligentního řešení ovládání od automatické regulace vytápění po ovládání světel se tedy nemusíte příliš bát. Nezbytné technologie pro jeho realizaci sice něco stojí, ale když vezmeme v úvahu náklady na postavení nového domu, rozhodně se nejedná o finančně nesplnitelnou představu, která navíc je, jak už bylo zmíněno, podobná jako u jednoúčelových řešení ovládání.

Vzorové kalkulace

Pro lepší představu si uvedeme tři vzorové kalkulace. Protože náklady na to, aby se z vašeho domu či bytu stala inteligentní domácnost, se odvíjí od množství potřebné techniky pro zajištění požadovaných funkcí a ta závisí na velikosti domu, případně bytu, je důležitý údaj o jeho velikosti. Kalkulace jsou provedené pro rodinný dům s podlahovou plochou 120 m2, což je obvyklá velikost mnoha dnešních rodinných domů.

Základní varianta

Základní varianta zahrnuje techniku pro zajištění nejpoužívanějších a dalších praktických funkcí. Její cena bez montáže byla stanovena na zhruba 81 tisíc korun. Celkem nabízí 36 funkcí, ty nejdůležitější jsou uvedené v následujícím odstavci.

Systém u této varianty nabízí kompletní paletu funkcí pro automatické řízení vytápění se zónovou regulací, monitoruje teplotu a vlhkost v místnostech a umožňuje jeho správu. Také zajišťuje ovládání rekuperace. V kategorii osvětlení nechybí například ovládání osvětlení na základě pohybu a intenzity světla v místnosti, simulace přítomnosti obyvatelů v domě a automatické vypnutí světel, pokud zapomenete na jejich zhasnutí. V rámci zabezpečení domu dokáže systém detekovat požár a součástí je i správa alarmu. Mezi centrální funkce se řadí monitorování oken a dveří nebo odchodové tlačítko. Nastavení všech funkcí probíhá přes příslušnou aplikaci.

Střední varianta

Střední varianta poskytuje všechny funkce jako základní, ale ještě řada užitečných funkcí přibyla na celkový počet 55. Náklady na pořízení hardwaru vychází na přibližně 140 tisíc korun.

Tato varianta rozšiřuje funkci inteligentního osvětlení o stmívané osvětlení ve všech místnostech s výjimkou garáže, noční režim osvětlení a umožňuje napojení až 6 okruhů LED pásků pro svícení v nočním režimu. Navíc jsou dostupné funkce týkající se stínění domu, které se starají o automatické ovládání žaluzií na základě polohy slunce a teploty. Nastavení žaluzií můžete v případě potřeby měnit pomocí tlačítek. Mez další nadstandardní funkce patří ještě budík, dešťový senzor a předpověď počasí.

Prémiová varianta

Prémiová varianta inteligentní elektroinstalace promění dům díky nabízeným 77 funkcím v komfortní sídlo, když se se postará o všechny dříve zmíněné (i nezmíněné) funkce střední varianty a opět jich ještě řadu přidává. Kvůli velké náročnosti zajištění takového počtu funkcí jsou kladeny zvlášť vysoké nároky na použité technologie, což se odráží v pořizovacích nákladech – ty byly vyčísleny na téměř 360 tisíc korun.

Vedle všech prvků obsažených ve střední variantě dochází k dalšímu rozšíření výbavy v rámci osvětlení, když přibylo barevné osvětlení ve všech místnostech, barevný LED pásek pod postelí pro noční režim, dvě závěsná světla nad kuchyňský stůl a venkovní spínané osvětlení. Další výbavou v takto nakonfigurovaném domě je intekom. Největším rozdíl pak představuje ovládání multimediálních zařízení v domácnosti – systém dokáže řídit hudbu v pěti místnostech, když ji umí například automaticky spustit nebo vypnout, a také ovládat televizi a další zařízení.