Standardy a doporučení

by Kbndigital

Chytré domácnosti již nejsou žádnou novinkou, pěkných pár let se inteligentní systémy řízení rychle rozšiřují do domovů, hotelů, kanceláří nebo komerčních prostor. Nelze se tak divit tomu, že společnosti, které se zabývají jejich realizací, s nimi mají nemálo zkušeností. Díky tomu, že známe současné standardy, vám můžeme dát doporučení, jak efektivně vybavit váš dům nebo jiný objekt, aby nabízel to nejlepší, co moderní smart home dokáže nabídnout a nemělo by v něm chybět.

Užitečné funkce, které patří do každého domu a budovy

Podívejte se na pět standardů, nepostradatelných prvků inteligentního domu, které mají největší přínos pro zajištění vysoké míry komfortu a efektivity instalovaných systémů.

Rozpoznání osob v místnosti

K základním faktorům, podle kterých se řídí funkce automatizovaných systémů, patří to, v jakých místnostech a zda vůbec se někdo nachází. Pro detekci osob v místnosti jsou nezbytné pohybové senzory, ty pomohou zajistit chytré a efektivní řízení osvětlení, vytápění, ventilace nebo zabezpečení.

Řízení teploty a kvality vzduchu

Mezi nejdůležitější funkce inteligentní automatizace se rozhodně řadí schopnost přesné regulace teploty a kvality vzduchu v jednotlivých místnostech domu nebo jiné budovy. Klima v místnosti dokáže vyspělý systém měřit díky integrovanému senzoru teploty a vlhkosti v tlačítku, které můžete nechat umístit do každé místnosti pro snadné ovládání nejpoužívanějších prvků.

Chytrá ventilace

Všichni se hned cítí lépe, pokud je v místnosti dostatek čerstvého vzduchu. Čerstvý vzduch v místnosti navozuje v lidech pohodu, zlepšuje jejich náladu a pomáhá zvyšovat produktivitu při práci. Ventilační systém s inteligentním řízením se bude vždy spolehlivě starat o to, abyste nemuseli hodiny trávit v místnosti plné vydýchaného vzduchu, což oceníte nejen v noci při spánku, který se díky tomu stane o poznání kvalitnějším.

Monitoring dveří a oken

Opomenout byste při výběru funkcí chytrého řízení určitě neměli monitoring dveří a oken. V případě, že má mozek inteligentního řízení k dispozici informace o stavu otevření oken a dveří, může podle toho patřičně upravit pokyny, které předává systému pro vytápění, zabezpečení i dalším závislým systémům.

Snadné ovládání

Hlavní výhodou a účelem chytré automatizace je pochopitelně to, že se bez nutnosti vašeho zásahu sama stará o řízení většiny systémů v domácnosti, kanceláři či jinde. To, jak má systémy řídit, je však třeba nejdříve určit. Jen tak vám může poskytnout maximální komfort a ušetří vás mnoha každodenních malých úkonů, jako je rozsvěcování a zhasínání světel, změna teploty na termostatu nebo starost o žaluzie.

Pro nastavení a vzdálené ovládání automatizovaných systémů slouží příslušná aplikace. Důležité je, aby tato aplikace měla jistou úroveň – byla přehledná a vše fungovalo tak, jak čekáte. Aplikace by rovněž měla poskytovat neustálý přehled o stavu budovy a stavu všech systémů.

K maximálnímu komfortu dále mohou přispět speciální tlačítka umístěná ideálně ve všech místnostech pro jednoduché ovládání funkcí, které využíváte každý den. Vše samozřejmě standardně funguje podle přednastavených parametrů, ale některé funkce se může občas hodit přizpůsobit třeba dle vaší aktuální nálady. Jde například o hlasitost hudby, intenzitu osvětlení nebo ovládání žaluzií.